عوارض و درمان بیضه ی نزول نکرده کودکان

ارولوژی اطفال
Typography

به منظور رشد بیضه ها و داشتن عملکرد مناسب آنها باید در محیطی خنک تر از دمای بدن قرار بگیرند.

 

کیسه ی بیضه این دما را فراهم میکند.عوارض یک بیضه ی نزول نکرده شامل:
سرطان بیضه. سرطان بیضه معمولا در سلول هایی از بیضه که تولید اسپرم نابالغ دارند رخ میدهد. علتی که باعث میشود این سلول ها به سمت سرطان بروند ناشناخته است. مردانی که یک بیضه نزول نکرده دارند در معرض خطر ابتلا به سرطان بیضه هستند.
خطر سرطان بیضه در زمانی که بیضه در شکم باشد از اینکه در کشاله ی ران باشد بیشتر است.این خطر وقتی 2 بیضه ی نزول نکرده باشند بیشتر خواهد بود.
مشکلات باروری. تعداد اسپرم پایین، کیفیت پایین اسپرم و کاهش باروری در مردان با بیضه ی نزول نکرده رخ میدهد. این امر میتواند ناشی از رشد غیر طبیعی بیضه باشد و هرچه درمان نزول بیضه بیشتر به تاخیر بیفتد این خطر بیشتر خواهد بود.
از دیگر عوارض مربوط به عدم نزول بیضه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
پیچش بیضه (تورشن بیضه)
آسیب ناشی از فشار استخوان لگن
فتق کشاله ی ران.
تشخیص :
اگر پسر شما دارای بیضه ی نزول نکرده است ممکن است پزشک شما دستور جراحی هم برای تشخیص و هم برای درمان احتمالی بدهد:
1)روش لاپاراسکوپی:با استفاده از یک سوراخ کوچک و مشاهده داخل شکم با دوربین بیضه ی داخل شکمی تشخیص داده میشود و درمان میشود.
2)جراحی باز:با شکافی بزرگتر و بصورت مستقیم میتوان شکم و کشاله ی ران را دید.
پس از تولد پزشک با معاینه و درخواست آزمایشاتی میتواند متوجه شود که آیا بیضه وجود ندارد و یا نزول نکرده است.برخی از شرایط ممکن است با بیماریهای جدی همراه باشد که باید به سرعت تشخیص و درمان گردد.
آزمایشات تصویربرداری مثل سونوگرافی و MRI به طور کلی جهت تشخیص بیضه ی نزول نکرده توصیه نمیشود.
درمان:
هدف از درمان بیضه ی نزول نکرده قرار دادن بیضه در داخل کیسه ی بیضه است.درمان قبل از 1 سالگی ممکن است ریسک ابتلا به ناباروری و سرطان بیضه را کاهش دهد. سن پایین بهتر است اما جراحی قبل از 18 ماهگی توصیه نمیشود.
بیضه ی نزول نکرده با جراحی اصلاح میشود. جراح بیضه را وارد کیسه ی بیضه میکند و آن را در مکانی فیکس میکند.این جراحی هم بصورت لاپاراسکوپی و هم بصورت جراحی باز قابل انجام است.جراحی پسر شما به عواملی مثل سلامت پسرتان و سختی جراحی بستگی دارد.جراح ممکن است زمان مناسب را بین 6 تا 12 ماهگی توصیه کند هرچه سن پایین تر باشد عوارض کمتر خواهد بود.
در برخی از موارد، بیضه ممکن است ضعیف رشد پیدا کرده باشد، بافت غیر طبیعی داشته باشد و یا مرده باشد. در این حالت جراح بیضه را خارج میکند.
اگر پسر شما دارای یک فتق کشاله ی ران مرتبط با بیضه ی نزول نکرده دارد جراح در حین جراحی به ترمیم فتق نیز میپردازد.
بعد از عمل جراحی، جراح عملکرد و رشد و توسعه ی بیضه را تحت نظر قرار خواهد داد. نظارت ممکن است شامل موارد زیر باشد:
• معاینات فیزیکی
• سونوگرافی اسکروتوم
• بررسی سطوح هورمونی
هورمون درمانی؛
درمان هورمونی شامل تزریق گنادوتروپین جفتی انسان (HCG) میباشد. این هورمون می تواند باعث شود بیضه به سمت کیسه ی بیضه حرکت کند. درمان هورمونی معمولا توصیه نمی شود زیرا بسیار کمتر از عمل جراحی موثر است.
درمان های دیگر:
در صورتی که پسر شما یک یا 2 بیضه ندارد و یا اینکه بعد از جراحی برداشته شده است،شما ممکن است پروتز(مصنویی) بیضه را برای فرزندتان در نظر بگیرید تا ظاهر بیضه طبیعی شود.
اگر حداقل یکی از بیضه های پسر شما سالم نیست باید به متخصص غدد ارجاع شود تا هورمون هایش تنظیم گردد که بلوغ طبیعی داشته باشد.
نتایج:
جراحی بیضه ی نزول نکرده در افرادی با یک بیضه ی نزول نکرده موفقیتی در حدود 100 درصد دارد.باروری برای افراد با یک بیضه ی نزول نکرده پس از جراحی تقریبا نرمال خواهد شد اما شکستی حدود 65 % برای افراد با 2 بیضه ی نزول نکرده وجود دارد.جراحی ممکن است ریسک سرطان بیضه را کاهش دهد اما آن را از بین نمیبرد.