جراحی پروستات

پروستات
Typography

غده پروستات در پایین شکم مردان و زیر مثانه واقع شده است.

این غده در اطراف مجرای ادرار که ادرار را از مثانه به آلت تناسلی هدایت می‌کند، قرار دارد. پروستاتکتومی یا جراحی برداشتن پروستات شامل چند روش جراحی به منظور برداشتن بخشی از غده پروستات یا کل آن می‌باشد.
امروزه عمل جراحی پروستات به دو روش باز و بسته انجام می شود که بسته به شدت و حجم و اندازه بزرگی پروستات و شکل رشد پروستات نوع درمان انتخاب می شود.
پروستات یک غده کوچک در زیر مثانه است که در تمام مردان وجود داشته و بعد از ۵۰ سالگی بتدریج بزرگ می شود و با فشار بر روی مجرای ادرار منجر به اشکال در دفع ادار می گردد. در صورتکیه این عارضه شدید بوده و با دارو درمان نشود، پزشک مجبور به جراحی می گردد.
عمل جراحی برداشتن بخشی یا تمام غده پروستات است. غده پروستات گرداگرد مجرای خروجی مثانه قرار دارد. این تولید مایع که با اسپرم مخلوط میشود به شکل مایع منی آنتی ژن اختصاصی در پروستات تولید میکند، که تحرک اسپرم پس از انزال را تسهیل میدهد. پروستاتکتومی در درجه اول درمان سرطان پروستات و سرطان خوش خیم هیپرپلازی پروستات است که مجرای ادرار به حدی منقبض میشود که آن با ادرار کردن تداخل پیدا میکند.
جراحی پروستات در بیماران دچار هیپرپلازی خوش خیم پروستات و سرطان پروستات انجام می شود . عمل جراحی پروستات باید قبل از بروز احتباس حاد ادرار و صدمه قسمتهای فوقانی دستگاه ادراری یا در موارد سرطان قبل از پیشرفت سرطان انجام شود .
بیمار بعد از عمل پروستاتکتومی از نظر عوارض عمده مثل خونریزی ، عفونت ، ترومبوز ورید عمق و انسداد سند مورد بررسی قرار می گیرد .
نشانه های بزرگی خوش خیم پروستات عبارتند از :
- احساس نیاز فوری به دفع ادرار
- کاهش جریان ادرار
- قطع و وصل شدن ادرار
- قطره قطره آمدن ادرار پس از پایان دفع ادرار
- تکرر ادرار
- سوزش شدید و باریک آمدن ادرار
- عدم تخلیه کامل مثانه از ادرار
- بیدار شدن مکرر از خواب شب برای رفتن به دستشویی
- احساس فشارهای شکمی
- احتباس شدید ادراری
- عفونت های مکرر ادراری

دکتر فریدون خیام فر استاد وعضو هیئت علمی دانشگاه

جراح کلیه و مجاری ادراری اورولوژیست

فلوشیپ فوق تخصصی اندویورولوژی و لاپاراسکوپی